HASFÁJÁS BABÁKNÁL:
A hasfájós baba engesztelhetetlenül sír, megnyugtatni szinte képtelenség.
A babák számos ok miatt sírhatnak, hiszen ez számukra az egyetlen kommunikációs eszköz, sírnak, ha fáj valami, sírnak, ha tele a pelus, sírnak, ha fáznak, ha melegük van, ha éhesed, de a sírás és sírás között nagy különbség van. Néha elegendő egyetlen ölelés, néha viszont bármit is teszünk, a sírást nem hagyja abba, akkor arra is gondolni lehet, hogy a baba kólikában szenved. A kólika kialakulás a baba első 3 hónapjában tapasztalható, ez idő alatt azonban el is múlhat, az 5. hónap után pedig teljesen megszűnik.
DE mi okozza a csecsemők hasfájását?
A szakértők szerint a következő bélrendszeri panaszok állhatnak a háttérben:
- levegőnyelés, nem elég gyakori büfiztetés
- az emésztőrendszer éretlensége
- laktáz enzim hiány
- ételallergia vagy -érzékenység
- túltápláltság vagy alultápláltság
A csecsemőknek időbe telhet, amíg megtanulják megnyugtatni magukat, de ha nagyon erős bélrendszeri panaszokat tapasztalsz, konzultálj a háziorvossal, hogy kizárják a komolyabb bélrendszeri betegségeket.
Meddig tart a hasfájás?
A kólikás panaszok általában 6-8 hetes korukra érik el a csúcspontjukat, és kb. 3 hónapos korra folyamatosan csökkennek és 5 hónapos korukra szinte teljesen megszűnnek. Abban az esetben beszélünk kólikáról, ha a sírás:
- napi szinten legalább 3-4 óráig fennáll
- hetente legalább háromszor előfordul
- három héten át folyamatosan jelentkezik.
Mit tudunk tenni a hasfájás tompítására:
A hasfájás jelentkezhet tápszeres babáknál is, de anyatejeseknél is egyaránt. Ilyenkor vagy a tápszer cseréje javasolt hipoallergén készítményekre, vagy az anya diétája a fontos (anyatejes babáknál), tejmentes, tojásmentes, olajosmag mentes étrend kialakításával.
A babamasszázs is nagyban hozzájárul a kólikás tünetek tompításában, illetve nemcsak az emésztést segíti, hanem nagyban hozzájárul a csecsemők idegrendszerének fejlődésében, valamint a mozgásfejlődésben, és megerősíti a szülőhöz való kötődést. A hasmasszázst leginkább pelenkázáskor, de étkezés előtt is érdemes elvégezni. Csak masszírozd a baba pocakját az óramutató járásával megegyező irányba, ez segít megszabadulni a belekben felhalmozódott gázoktól.
A meleg borogatás is nagyon sok babánál segít a kólikás tünetek enyhítésében, érdemes egy melegvizes palackot ráhelyezni a baba pocakjára, arra viszont figyelni kell, hogy ne legyen túl meleg.
A hason alvás is nagyban hozzájárul a hasfájás tompításában. Nem biztos, hogy azonnal szeretni fogja a baba, viszont érdemes gyakran próbálkozni vele, hogy megszeresse. Az emésztés szempontjából is sokkal előnyösebb a babának a hason alvás.